Ūkiški patarimai ;)

Publikuota:

obuoliai

Keli patarimai kaip paruošt tekstą ir iliustracijas, kad darbas ir rezultatas labiau džiugintų.

Ką daryti:

  1. Naudokite non-breaking space, kur jų reikia, pvz. A. Jočys, 2013 m. Tokiu būdu “A.” ir “m.” niekada neatsidurs kitoje eilutėje nuo skaičiaus ar pavardės. MS Office ir Open Office –  Ctrl+Shift+Space; Bet kurioje Windows programoje Alt+255; Mac OS’e – Opt + Space;
  2. Naudokite “Page break”, kai norite pradėti naują puslapį. MS Worde – Ctrl+Enter.
  3. Prie grafikų, kai tik yra galimybė, pateikite  ne tik paveikslėlį, bet ir pradinius duomenis. Beveik visus grafikus tenka perpiešti, neturint skaičių tą padaryt labai sunku 😉 Tekstą tenka suvedinėt iš naujo, gali įsivelt naujų klaidų.
  4. Maketų išmatavimai paprastai rašomi Plotis x Aukštis. 210×297 mm yra vertikalus A4. Kad išvengti nesusipratimų ir dviprasmybių visada parašykite kuris išmatavimas yra kuris, arba maketo orientaciją (vertikalus/horizontalus).

Ko nedaryti:

  1. Niekada  nerašykite antraščių, ar teksto kurį norite išskirti didžiosiomis raidėmis. Mažąsias paverst į didžiąsias visada galima, bet ne atvirkščiai. PONAS DŽONAS SMITAS IŠ JAV, gali tapt ponas džonu smitu iš jav.
  2. Neformatuokite teksto tarpais ir tabais.
  3. Kai tik įmanoma nenaudokite iliustracijų viduryje teksto.  Iliustracijas pateikite atskirai, jei apie iliustraciją svarbu pamatyti skaitant tam tikrą tiesto vietą – tiesiog tekste nurodykite “žr. pav. 1″.
  4. Labai atsargiai naudokite išmatavimus A4, A3 ir pan. Daugelis Lietuvos žurnalų yra panašūs į A4 ( 210×297 mm.), bet tik panašūs – “Žmonės” 225x295mm, “TV Antena” 210×290 mm. Be išmatavimų milimetrais nutinka šitaip… Klientui pasako A4, klientas man pasako A4. Aš padarau A4. Atiduodam maketą spausdint. O tada pasirodo kad reikėjo platesnio ir žemesnio maketo 😉 O tada skubam, vėluojam perdarinėjam, visiem bereikalingas stresas 😉